Urszula Zielińska

Informacje ogólne:

Partia:
Data urodzenia:
1977-10-03
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Wiek:
46
Wykształcenie:
wyższe
Ukończona szkoła:
Akadamia Leona Koźmińskiego, Wydział Zarządzania, marketing i zarządzanie - magister (2003)
Zawód:
kierownik do spraw marketingu
Udostępnij:

Życiorys:

Jest absolwentką kierunku zarządzanie i marketing w Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł magistra w 2003 roku. Przez pewien czas mieszkała i pracowała w Niemczech i Wielkiej Brytanii, zdobywając biegłą znajomość języka angielskiego i niemieckiego. Karierę zawodową rozwijała jako kierowniczka ds. marketingu w jednej z firm.

Wspierała różne akcje społeczne, m.in. brała udział w protestach przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej i angażowała się w projekt Ratujmy Kobiety. Była również aktywna w protestach na rzecz niezależności i niezawisłości sądów. Członkinią zarządu krajowego Partii Zieloni oraz zarządu koła Warszawa Centrum. Jako autorka programu pt. "Polska bez smogu", była głosicielem postulatów Partii Zieloni.

W 2019 roku ubiegała się o mandat posła do Parlamentu Europejskiego, jednak bez powodzenia, otrzymując 7783 głosy. W tym samym roku odniosła sukces w wyborach parlamentarnych, uzyskując mandat posłanki na Sejm IX kadencji z listy Koalicji Obywatelskiej, reprezentując Partię Zieloni i zdobywając 7536 głosów w okręgu wyborczym nr 19.

15 stycznia 2022 roku została wybrana na przewodniczącą Partii Zieloni, pełniąc tę funkcję w ramach parytetu razem z Przemysławem Słowikiem.