Solidarna Polska powstała w 2011 przez byłych członków Prawa i Sprawiedliwości. Założycielem i prezesem partii jest Zbigniew Ziobro. Posiadała reprezentację w Sejmie VII i IX kadencji oraz w Senacie VIII i X kadencji. W 2015 ugrupowanie współtworzyło rząd wraz z PiS i w 2019 zyskało reprezentację w Parlamentem Europejskim. W 2018 pełna nazwa partii została zmieniona z "Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro" na "Solidarna Polska"
W styczniu 2013 r. poseł Andrzej Dąbrowski opuścił klub Solidarnej Polski i przeszedł do klubu PSL. W marcu Marzena Wróbel została odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej klubu parlamentarnego i została zastąpiona przez Tomasza Górskiego i Andrzeja Romanka. W styczniu Janusz Nawrot uczestniczył w przedterminowych wyborach na burmistrza Kazimierzy Wielkiej, zajmując 3. miejsce z 13,92% głosów. W czerwcu Paweł Kowszyński zajął 5. miejsce w przedterminowych wyborach na prezydenta Elbląga, uzyskując 5,58% głosów. W wrześniu Kazimierz Ziobro zajął 3. miejsce w wyborach uzupełniających do Senatu, uzyskując 11,09% głosów. W grudniu senator Kazimierz Jaworski opuścił Solidarną Polskę i związał się z nową partią Polska Razem Jarosława Gowina. W grudniu odbył się Kongres Antykorupcyjny Solidarnej Polski, gdzie zaprezentowano postulaty programowe i wybrano władze partii. W marcu 2014 r. Solidarna Polska zawiera porozumienie z reaktywowanym Polskim Blokiem Ludowym. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego kilku parlamentarzystów opuściło klub Solidarnej Polski. W wyborach do PE partia zarejestrowała listy we wszystkich okręgach i uzyskała 3,98% głosów, zajmując 6. miejsce, ale nie uzyskując mandatu. W dniu przed wyborami, posłowie Ludwik Dorn i Tomasz Górski odeszli z klubu, co pozbawiło partię klubu parlamentarnego. Marzena Wróbel również opuściła partię. W Sejmie powołano 12-osobowe koło ugrupowania z Arkadiuszem Mularczykiem jako szefem i Beata Kempa i Andrzejem Romanem jako wiceszefami.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku kilku kandydatów Solidarnej Polski wystawiła listy PiS (w większości okręgów wyborczych), w tym Beata Kempa, Patryk Jaki i Tadeusz Cymański. Dwóch z nich, Beata Kempa i Patryk Jaki, uzyskało mandaty. W wyborach parlamentarnych działacze Solidarnej Polski ponownie startowali z list PiS i wielu z nich zdobyło mandaty, w tym Zbigniew Ziobro. Po wyborach Zbigniew Ziobro pozostał ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, a członkiem Rady Ministrów został także Michał Woś. W 2020 roku partia zorganizowała konwencję, na której zapowiedziano kontynuację reform w wymiarze sprawiedliwości, wprowadzenie instytucji sędziego pokoju, dwuinstancyjność sądów i jednolite stanowisko sędziowskie oraz digitalizację akt sądowych.
W kwestiach obyczajowych prezentuje poglądy konserwatywne. Opowiada się m.in. przeciwko rejestracji związków partnerskich oraz za delegalizacją aborcji w przypadku uszkodzenia płodu. Zaangażowała się w protesty i działania na rzecz przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym.