Prawo i Sprawiedliwość - PiS

Informacje ogólne:

Nazwa:
Prawo i Sprawiedliwość
Skrót:
PiS
Lider / Przewodniczący:
Ideologia polityczna:
narodowy konserwatyzm, konserwatyzm społeczny, prawicowy populizm, eurosceptycyzm, chrześcijańska demokracja
Poglądy gospodarcze:
socjalizm, solidaryzm, interwencjonizm
Telefon:
(+48) 22 62 15 035
E-mail:
biuro@pis.org.pl
Kontakt / Adres:
02-018 Warszawa, Nowogrodzka 84/86
Posłowie:
200
Senatorowie:
44
Eurodeputowani:
24
Radni wojewódzcy:
214
Numer EPP:
124
Data Zgłoszenia:
2001-05-31
Data orzeczenia / założenia:
2001-06-08
Osoby zgłaszające:
Adam Lipiński, Marek Suski, Przemysław Gosiewski.
Link do statutu / programu:
Udostępnij:

Opis:

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) obecnie jest największą partią w Polsce pod względem ilości posłów i senatorów, założona 29 maja 2001 roku, przez Jarosław Kaczyński, oraz jego byłego brat bliźniak prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Partia ta powstała jako platforma dla konserwatywnych wartości, nacjonalizmu oraz działań na rzecz rozwoju i stabilizacji kraju.

W latach 2005-2007 PiS rządziła Polską i przeprowadziła szereg reform, w tym reformy sądownictwa i reformy emerytalnej. Po wyborach w 2007 roku PiS przeszło do opozycji, jednakże w 2015 roku ponownie wygrało wybory parlamentarne i ponownie objęło władzę.

Partia jest również znana z silnego stanowiska w kwestiach migracyjnych, polityki zagranicznej oraz sądownictwa. W ciągu ostatnich kilku lat PiS było krytykowane za swoje działania w zakresie praworządności i ochrony praw obywatelskich, co wywołało protesty i niezadowolenie w wielu krajach europejskich.

Mimo to, PiS nadal cieszy się dużym poparciem wśród swoich wyborców i jest jedną z najważniejszych partii politycznych w Polsce. Największe poparciem cieszy się wśród starszych oraz mniej wykształconych wyborców, do których to kieruje większość swoich prosocjalnych reform.