Konfederacja Wolność i Niepodległość

Informacje ogólne:

Nazwa:
Konfederacja Wolność i Niepodległość
Skrót:
Konfederacja
Lider / Przewodniczący:
Ideologia polityczna:
konserwatywny liberalizm, narodowy liberalizm, narodowy konserwatyzm, ordoliberalizm, eurosceptycyzm
Poglądy gospodarcze:
wolny rynek, wolny handel, liberalizm gospodarczy
Telefon:
+48 512 094 359
E-mail:
biuro.prasowe@konfederacja.pl
Kontakt / Adres:
00-549 Warszawa, ul. Piękna 24/26a
Posłowie:
11
Radni wojewódzcy:
1
Numer EPP:
400
Data Zgłoszenia:
2019-03-05
Data orzeczenia / założenia:
2019-07-25
Osoby zgłaszające:
Michał Wawer, Marcin Sypniewski, Marek Kułakowski,
Link do statutu / programu:
Udostępnij:

Opis:

Połączenie partii:

  • Ruch Narodowy,
  • Nowa Nadzieja,
  • Konfederacja Korony Polskiej,
  • Partia Kierowców,
  • Ruch Prawdziwa Europa.
Liderami partii są liderzy poszczególnych partii Sławomir Mentzen (Nowa Nadzieja), Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej).

Do 13 lutego 2023 członkami Konfederaci byli także Wolnościowy (obecnie niezrzeszeni): Artur Dziambor, Jakub Kulesza.

6 grudnia 2018 partie KORWiN i Ruch Narodowy podjęły decyzję o wspólnym starcie w wyborach europejskich. W styczniu 2019 do tej koalicji dołączyły organizacja Grzegorza Brauna Pobudka i stowarzyszenie Skuteczni, które później zostały partią. Koalicja posługiwała się nazwą „Koalicja ProPolska”, ale 27 lutego ogłoszono oficjalną nazwę „Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy”. W marcu złożono wniosek o rejestrację tej partii. 6 marca do sojuszu dołączyło ugrupowanie Federacja dla Rzeczypospolitej, a 14 marca reprezentanci środowiska kresowego i stowarzyszenia Zdrowy Rozsądek zapowiedzieli start z list Konfederacji. 22 marca koło poselskie Wolność i Skuteczni przemianowano na koło poselskie Konfederacji, a jego przewodniczącym został Jacek Wilk. 6 kwietnia odbyła się konwencja wyborcza Konfederacji, na której zaprezentowano ostateczny skład list wyborczych do Europarlamentu. 10 kwietnia do koalicji przystąpiła Partia Kierowców. 25 kwietnia posłowie Konfederacji ogłosili, że nowym przewodniczącym koła zostanie Marek Jakubiak. 1 maja Konfederacja wraz z innymi organizacjami zorganizowała eurosceptyczny Marsz Suwerenności w Warszawie.

Jest koalicją partii o prawicowych poglądach, składających się z narodowego konserwatyzmu, konserwatywnego libertarianizmu i narodowego liberalizmu. Ideą partii jest skupienie środowisk o poglądach wolnościowych, narodowych, konserwatywnych i proobywatelskich, związanych z eurosceptycznymi postulatami.
Główne postulaty Konfederacji to:
"1000+" - ulga podatkowa,
"szybkie i sprawiedliwe sądy",
"bony edukacyjne i kulturalne",
"bezpieczeństwo narodowe",
"zdrowe życie"
Oraz takie jak sprzeciw wobec ustawy JUST, neutralność w konfliktach zbrojnych, utrzymanie waluty narodowej, likwidacja podatku dochodowego i ograniczenie imigracji.