Elżbieta Bińczycka

Informacje ogólne:

Partia:
Data urodzenia:
1955-03-02
Miejsce urodzenia:
Kraków
Wiek:
69
Wykształcenie:
wyższe
Ukończona szkoła:
Teatrologia na Uniwersytecie Jagiellońskim
Zawód:
teatrolog i polityk
Udostępnij:

Życiorys:

Urodziła się 2 marca 1955 roku w Krakowie jako córka Kazimierza Godorowskiego. Ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1998 roku pracowała w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Na początku pełniła funkcję specjalistki ds. programowo-literackich, a później została sekretarzem literackim. W 2015 roku, ze względu na swoją działalność polityczną, postanowiła przejść na bezpłatny urlop. Była zaangażowana w różnorodne inicjatywy kulturalne, zwłaszcza związane z teatrem. Między innymi koordynowała akcję \"Dotknij Teatru\" w Małopolsce. Jest także autorką opracowań teatralnych oraz biogramów poświęconych zmarłym aktorom.

Jej dziadek pełnił służbę w Legionach Polskich, zaś ojciec był członkiem Armii Krajowej. Była studentką, a później żoną Jerzego Bińczyckiego, znanego aktora i dyrektora Starego Teatru, aż do jego zgonu w 1998 roku. Wraz z mężem otrzymali Nagrodę Srebrnego Jabłka, przyznawaną najsympatyczniejszym param przez czytelników magazynu „Pani”. Ich synem jest kulturoznawca Jan Bińczycki, który urodził się w 1982 roku.

Była członkinią wielu polskich partii politycznych, w tym Unii Demokratycznej, Unii Wolności, Partii Demokratycznej i Unii Europejskich Demokratów. Mimo swojego zaangażowania politycznego, nie odniosła sukcesu w wielu wyborach samorządowych, parlamentarnych i europejskich.

W Partii Demokratycznej pełniła różne funkcje, w tym przewodniczącej regionu krakowskiego, była też członkinią sądu koleżeńskiego, a w 2012 roku została wiceprzewodniczącą zarządu. W 2015 roku objęła stanowisko przewodniczącej tej partii, zastępując Andrzeja Celińskiego. Była także zaangażowana w Koalicję Wolność, Równość, Demokracja, która była tworzona przy Komitecie Obrony Demokracji. W 2016 roku doszło do połączenia Partii Demokratycznej z Europejskimi Demokratami, a w wyniku tego procesu osoba ta została przewodniczącą Unii Europejskich Demokratów. W dalszych latach pełniła różne role w biurach parlamentarnych i klubach poselskich, zarówno w Unii Europejskich Demokratów, jak i w PSL-UED.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku była kandydatką na liście Koalicji Europejskiej w okręgu nr 10 (małopolsko-świętokrzyskim), jednak nie uzyskała mandatu europosła. W tych samych wyborach parlamentarnych nie zdobyła miejsca w Sejmie, pomimo znajdowania się na liście kandydatów PSL w okręgu łódzkim. Mimo że miała wieloletnie zaangażowanie w polityce i pełniła różne funkcje w partii, nie osiągnęła wyborczych sukcesów na arenie krajowej czy europejskiej.