Jarosław Kaczyński

Informacje ogólne:

Partia:
Data urodzenia:
1949-06-18
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Wiek:
74
Wzrost (cm):
168
Wykształcenie:
wyższe
Ukończona szkoła:
Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji - magister (1971)Uniwersytet Warszawski, Nauki prawne - doktor (1976)
Zawód:
prawnik
Udostępnij:

Życiorys:

Młodość - rodzina

Jarosław Kaczyński urodził się w Warszawie i wychował się na Żoliborzu. Jego ojciec był inżynierem i był żołnierzem Armii Krajowej, a matka filologiem polskim. Jego bliźniakiem był Lech Kaczyński, późniejszy prezydent RP. W młodości obaj bracia wystąpili w filmie "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Jarosław ukończył XXXIII Liceum Ogólnokształcące i uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Warszawskim. Tam też obronił pracę doktorską. W latach 70-tych i 80-tych pracował jako pracownik naukowy i adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim. W 1990 założył Fundację Prasową "Solidarność" i wszedł w skład władz spółki Telegraf. W latach 90-tych i 2000-tych był członkiem rządu i wicepremierem w różnych rządach. W 2003 został szefem partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Lata 2005–2010

W 2005 roku, jako lider Prawa i Sprawiedliwości, wygrał wybory parlamentarne, a sam otrzymał mandat poselski z najlepszym indywidualnym wynikiem w okręgu warszawskim. Nie objął jednak stanowiska tworzenia rządu, wskazując na to Kazimierza Marcinkiewicza. W połowie 2006 roku zamierzał ujawnić dokumenty z "teczki" przechowywanej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, ale później zrezygnował z tego pomysłu. W 2006 roku, po dymisji Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosław Kaczyński został formalnie rekomendowany na stanowisko prezesa Rady Ministrów. Został desygnowany na ten urząd przez Lecha Kaczyńskiego, a następnie powołał gabinet w ramach koalicji PiS, Samoobrona i LPR. Sejm udzielił mu wotum zaufania w lipcu 2006 roku. W 26 kwietnia 2010, że będzie kandydował w wyborach prezydenckich w imieniu Prawa i Sprawiedliwości. Joanna Kluzik-Rostkowska była szefem sztabu wyborczego, a Paweł Poncyljusz rzecznikiem. Kaczyński zgłosił dokumenty rejestracyjne, zawierające 1,65 mln podpisów poparcia. Otrzymał poparcie od "Solidarności", Europa Wolnych Ojczyzn, Ruch Odbudowy Polski, Polska Plus i "Gazety Polskiej". Hasłem kampanii było "Polska jest najważniejsza". Po wiecu wyborczym z 9 czerwca został pozwany przez komitet wyborczy Bronisława Komorowskiego za nieprawdziwe informacje. W pierwszej turze wyborów zdobył 36,46% głosów, zajmując 2. miejsce. W drugiej turze przegrał z Bronisławem Komorowskim.

Lata 2011–2021

Ponownie ubiegał się o mandat posła w wyborach parlamentarnych w 2011 jako lider listy PiS w Warszawie i uzyskał mandat posła VII kadencji. W trakcie kampanii wyborczej wydano jego książkę "Polska naszych marzeń", zawierającą jego program wyborczy. W 2013 został ponownie wybrany na stanowisko prezesa partii, a w 2015 wybrany jako posła w wyborach parlamentarnych. Jego ugrupowanie utworzyło rząd z premierem Beatą Szydło. W 2016 został ponownie wybrany na prezesa PiS. W 2020 objął funkcję wiceprezesa Rady Ministrów w rekonstruowanym rządzie. Jako wicepremier, wprowadził zmiany w działaniu Trybunału Konstytucyjnego, co spotkało się z oskarżeniami opozycji o nielegalne przejęcie Trybunału. W 2020 Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie dotyczące aborcji, co wywołało masowe protesty.

od 2022:

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński wraz z premierami Czech i Słowenii dotarli pociągiem do Kijowa, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy. Kaczyński wezwał NATO do powołania pokojowej misji o charakterze militarnym w celu zatrzymania mordów na ukraińskiej ludności cywilnej. Jego apel był komentowany na świecie, a prezydent Ukrainy dziękował za wizytę, ale odrzucił możliwość misji pokojowej proponowanej przez Kaczyńskiego. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział formalne złożenie wniosku o powołanie pokojowej misji NATO w Ukrainie. Wcześniej Kaczyński uczestniczył w Euromajdanie w 2013 roku. W czerwcu 2022 roku prezydent Ukrainy odznaczył go Orderem Księcia Jarosława Mądrego, jednak prezydent Polski odwołał go z funkcji wicepremiera w czerwcu 2022 roku.

Kontrowersje:

Jarosław Kaczyński jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych polityków w Polsce, będąc prezesem partii Prawo i Sprawiedliwość i posłem na Sejm RP. W czasie rządów jego partii pojawiły się głosy o łamaniu praworządności oraz kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem niektórych, media publiczne jawnie popierają rząd i krytykują opozycję. Kaczyński jest krytykowany za niektóre wypowiedzi skierowane do opozycji oraz oskarżany o stosowanie mowy nienawiści i nadużycie władzy. W 2019 roku opublikowano nagrania rozmów Kaczyńskiego z biznesmenem, co wywołało kontrowersje wokół jego związków z biznesem i sugestie o możliwym łamaniu prawa. W 2020 roku, w dniu 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, Kaczyński złamał restrykcje związane z pandemią COVID-19 i udał się na zamknięty cmentarz. Ta decyzja wywołała krytykę ze strony opinii publicznej i środowisk medycznych.