Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Informacje ogólne:

Partia:
Data urodzenia:
1984-01-20
Miejsce urodzenia:
Wrocław
Wiek:
40
Wykształcenie:
wyższe
Ukończona szkoła:
Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Społecznych, Filozofia - magister (2008)Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych, pedagogika - magister (2008)Uniwersytet Wrocławski, Filozofia (2015) - studia doktoranckieUniwersytet Wrocławski, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii - doktor (2018)
Zawód:
pedagog
Udostępnij:

Życiorys:

Wykształcenie

Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu z roku 2003. Ukończyła studia pedagogiczne na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych oraz studia filozoficzne na Wydziale Nauk Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2009 roku rozpoczęła studia doktorskie w Instytucie Filozofii na tej samej uczelni. W 2018 roku zdobyła stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii. Jej praca doktorska nosiła tytuł "Reprodukcja – Opór – Upełnomocnienie. Radykalna krytyka edukacji we współczesnej zachodniej myśli społecznej". Jest autorką wielu artykułów i publikacji naukowych.

działalność naukowa i zawodowa

W maju 2010 roku rozpoczęła stałą współpracę z Ośrodkiem Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle’a we Wrocławiu. W okresie od 2010 do 2016 roku pracowała jako asystentka naukowa w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie, gdzie skupiała się na badaniach i analizie polityki edukacyjnej. Jej badania obejmowały działalność oświatową samorządów, zaangażowanie w organizacje młodzieżowe w mniejszych miejscowościach oraz zakładanie przedszkoli na obszarach wiejskich.

Działalność polityczna

Od września 2015 do lutego 2019 roku była aktywną działaczką Partii Razem, a od grudnia 2015 była członkinią Zarządu Krajowego tego ugrupowania. W czasie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku koordynowała prace dolnośląskiego biura prasowego partii. Znana jest z udziału w organizacji protestu przeciwko ograniczeniom prawa do aborcji w Polsce, znanej jako "czarny protest" (2016).

Od 2017 roku reprezentowała Partię Razem w paneuropejskim ruchu DiEM25. W wyborach samorządowych w 2018 roku była liderką okręgowej listy Partii Razem do sejmiku dolnośląskiego, jednak nie zdobyła wtedy mandatu radnej. W lutym 2019 roku zrezygnowała z członkostwa w Partii Razem, krytykując strategię partii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. W sierpniu 2019 roku została członkinią zespołu koordynacyjnego DiEM25.

W kwietniu 2019 roku założyła inicjatywę "Wrocław Wspiera Nauczycieli", która wspierała nauczycieli podczas strajku generalnego, organizując m.in. demonstracje i wiec poparcia. W 2019 roku była kandydatką Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach parlamentarnych, zdobywając mandat posłanki IX kadencji Sejmu. W Sejmie pracowała w Komisji do Spraw Unii Europejskiej, Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, a także była przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W reakcji na pandemię COVID-19 w 2020 roku, założyła "Poselską Pomoc Pracowniczą" w celu wsparcia pracowników dotkniętych kryzysem gospodarczym. W lipcu tego samego roku ogłosiła powstanie Biura Interwencji Obywatelskich. W 2020 roku była współprzewodniczącą sztabu wyborczego Roberta Biedronia w kampanii przed wyborami prezydenckimi. We wrześniu 2021 roku dołączyła do Nowej Lewicy, przystępując do frakcji SLD.