Centrum dla Polski - CdP

Informacje ogólne:

Nazwa:
Centrum dla Polski
Skrót:
CdP
Lider / Przewodniczący:
Ideologia polityczna:
proeuropeizm, liberalny konserwatyzm, chrześcijańska demokracja
Poglądy gospodarcze:
liberalizm gospodarczy
Kontakt / Adres:
00-491 Warszawa, Konopnickiej 6
Posłowie:
3
Senatorowie:
1
Numer EPP:
437
Data Zgłoszenia:
2022-05-25
Data orzeczenia / założenia:
2022-10-11
Osoby zgłaszające:
Ireneusz Raś, Barbara Stelmasińska, Kazimierz Michał Ujazdowski,
Link do statutu / programu:
Udostępnij:

Opis:

Geneza

Byli konserwatywni posłowie Marek Biernacki i Jacek Tomczak, którzy wcześniej wykluczeni zostali z Platformy Obywatelskiej w styczniu 2018, opuścili klub Koalicji Obywatelskiej 4 lipca 2019. Razem z Radosławem Lubczykiem, który wówczas był członkiem Nowoczesnej, dołączyli do posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) i Unii Europejskich Demokratów (UED). W wyniku tego przeorganizowano klub parlamentarny PSL-UED na klub PSL – Koalicja Polska. W wyborach parlamentarnych w 2019, posłowie ci zdobyli reelekcję z listy PSL, która startowała pod szyldem Koalicji Polska. W nowej kadencji dołączyli do klubu parlamentarnego Koalicja Polska – PSL-Kukiz'15 wraz z innymi posłami z listy PSL. 28 listopada 2020, po usunięciu z koalicji Kukiz'15, klub ten przyjął nową nazwę „Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści”, uwzględniając tym samym w nazwie środowisko skupione wokół Marka Biernackiego ("Konserwatyści").

W dniu 11 czerwca 2021 roku Marek Biernacki był współzałożycielem think tanku Centrum Dobrego Państwa, wraz z ówczesnym senatorem z KO, Kazimierzem Michałem Ujazdowskim, oraz osobami spoza świata polityki. Następnie, 16 czerwca tego samego roku, poseł Ireneusz Raś, który został wcześniej wykluczony z PO i klubu KO, dołączył do klubu Koalicji Polskiej w Sejmie. Sześć dni później, Kazimierz Michał Ujazdowski opuścił klub KO, przechodząc do koła Koalicja Polska – PSL w Senacie. W dniu 29 czerwca 2021 powstało Stowarzyszenie "Tak! Polska", a jego przewodniczącym został Ireneusz Raś, a wiceprzewodniczącymi zostali Marek Biernacki oraz były poseł PO, Stanisław Żmijan. Stowarzyszenie to zostało zarejestrowane 23 sierpnia tego samego roku.

Powstanie partii

Na podstawie inspiracji Aleksandra Halla wyrażonych w książce "Anatomia władzy i nowa prawica", środowisko "Konserwatystów" działające w obrębie Koalicji Polskiej (KP) postanowiło utworzyć nowe centroprawicowe ugrupowanie jako opozycję do modelu prawicowości realizowanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Tym sposobem powstała partia Centrum dla Polski (CdP), której powstanie ogłoszono 2 maja 2022 podczas konwencji Koalicji Polskiej na zamku w Rabsztynie. W gronie założycieli partii znaleźli się posłowie Radosław Lubczyk, Ireneusz Raś i Jacek Tomczak, senator Kazimierz Michał Ujazdowski, reprezentanci środowisk samorządowych z kilku województw, a także postaci takie jak Tomasz Kulesza, Robert Kuraszkiewicz, Jan Orgelbrand i Jacek Wojnicki. Partia Centrum dla Polski została oficjalnie zarejestrowana 11 października 2022 roku.

W dniu 11 marca 2023 roku odbył się kongres partii CdP, który odbył się jednocześnie z konwencją Koalicji Polskiej. Na tym wydarzeniu wybrano władze nowo utworzonej partii. Ireneusz Raś objął stanowisko prezesa, a Kazimierz Michał Ujazdowski został przewodniczącym rady krajowej partii. Podczas kongresu głos zabrali również Władysław Kosiniak-Kamysz (szef klubu KP i prezes PSL), Elżbieta Bińczycka (przewodnicząca UED), Aleksander Hall oraz Maciej Glamowski (prezydent Grudziądza).