Katarzyna Sójka nową Minister Zdrowia

Katarzyna Sójka objęła funkcję Ministra Zdrowia, zastępując Adama Niedzielskiego. Andrzej Duda, prezydent Polski, docenił jej doświadczenie i codzienną pracę z pacjentami, podkreślając znaczenie „zwykłego lekarza” dla systemu zdrowia.

Katarzyna Sójka poseł, minister zdrowia
(fot. Katarzyna Sójka)

10 sierpnia br., Katarzyna Sójka została zaprzysiężona na stanowisko Ministra Zdrowia, zastępując na tym miejscu Adama Niedzielskiego. Jej nominacja została pozytywnie odebrana przez prezydenta Andrzeja Dudę, który podkreślił jej doświadczenie jako 'zwykłego lekarza' – osoby, która na co dzień ma kontakt z pacjentami, rozumie ich potrzeby i pracuje w pierwszej linii opieki zdrowotnej. W jego ocenie obecność osoby z takim doświadczeniem w roli ministra ma fundamentalne znaczenie dla systemu zdrowia.

Katarzyna Sójka to 37-letnia lekarz specjalizujący się w chorobach wewnętrznych. Jest również aktywną posłanką, uczestniczącą w pracach komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, polityki społecznej i rodziny oraz komisji zdrowia. Jej kompetencje były chwalone przez premiera Mateusza Morawieckiego, który wskazał na jej wieloletnie doświadczenie w medycynie i znajomość specyfiki funkcjonowania Ministerstwa Zdrowia.

Jednak nie obyło się bez kontrowersji. W ostatnim czasie Sójka przyciągnęła uwagę opinii publicznej swoją wypowiedzią dotyczącą wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji oraz tragicznej śmierci kobiety w szpitalu. Jej komentarze wywołały reakcje wśród środowiska medycznego.

Różne głosy w debacie na temat jej nominacji pochodziły od lekarek, takich jak ginekolożka lek. Gizela Jagielska, która wyraziła obawy dotyczące kompetencji nowej minister i jej stanowiska wobec problemów zdrowotnych kobiet.

Podsumowując, nominacja Katarzyny Sójki na stanowisko Ministra Zdrowia wywołała mieszane reakcje. Jej doświadczenie jako lekarza i zaangażowanie w sprawy zdrowia publicznego jest doceniane, ale pewne wypowiedzi i postawy również wywołały kontrowersje. Jakie zmiany przyniesie jej kadencja – czas pokaże.

11 sierpnia 2023 · Prawo i Sprawiedliwość - PiS
Udostępnij: