Finlandia wstąpiła do NATO

W dniu 4 kwietnia 2023 roku Jens Stoltenber, sekretarz generalny NATO ogłosił, że Finlandia została oficjalnie przyjęta do sojuszu jako jego najnowszy członek. Jest to bez wątpienia historyczny dzień, zarówno dla NATO, jak i dla Finlandii.

Finlandia wstąpiła do NATO

Wstąpienie Finlandii do NATO to zaledwie 11 miesięcy negocjacji. Finlandia, kraj graniczący z Rosją, długo była traktowana jako potencjalny cel agresji ze strony sąsiada. W ostatnich latach sytuacja ta uległa jeszcze większemu nasileniu, w związku z agresywnymi działaniami Rosji w regionie, w tym aneksją Krymu i wojną w Donbasie.

Wstąpienie do NATO to dla Finlandii gwarancja bezpieczeństwa, a także wsparcia ze strony sojuszu w przypadku ewentualnego konfliktu z Rosją. Gdyż Wraz z przystąpieniem do sojuszu, Finlandia zyskała dostęp do najnowszych technologii i wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, co umożliwi jej jeszcze skuteczniejszą ochronę przed zagrożeniami ze strony Rosji.

Wielu Finów obawiało się, że przystąpienie do sojuszu spowoduje jeszcze większe napięcia w stosunkach z Rosją, a nawet może prowokować konflikt. Jeszcze jesienią 2021 poparcie do wstąpienia do NATO deklarowało 24% Finów, po rosyjskiej inwazji ten trend się odwrócił i już latem 2022 to poparcie skoczyło do 78%.

Wielu polityków i ekspertów ocenia decyzję Finlandii jako pozytywny krok dla całego regionu bałtyckiego. Wstąpienie kraju do NATO umocni sojusz i pozwoli na skuteczniejszą ochronę przed rosyjskimi agresywnymi działaniami w regionie.

Jens Stoltenber podczas oficjalnej ceremonii przyjęcia Finlandii do NATO podkreślił, że jest to ważny dzień dla całego sojuszu i dla Europy. Finlandia, dzięki swojej dojrzałości politycznej i gospodarczej, będzie doskonałym członkiem sojuszu i przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa całego regionu.

Wstąpienie Finlandii do NATO to bez wątpienia ważne wydarzenie dla całej Europy. Jest to kolejny krok w kierunku umocnienia bezpieczeństwa regionu bałtyckiego i ochrony przed rosyjskimi agresywnymi działaniami. Po przystąpieniu Finlandii granica NATO z rosją wydłużyła się o 1340km. Teraz trzeba działać razem, by zapewnić stabilność i bezpieczeństwo w Europie.

05 kwietnia 2023 · 
Udostępnij: