Zbigniew Ziobro

Informacje ogólne:

Partia:
Data urodzenia:
1970-08-18
Miejsce urodzenia:
Kraków
Wiek:
53
Wzrost (cm):
174
Wykształcenie:
wyższe
Ukończona szkoła:
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Prawa, Prawo - magister (1994)
Zawód:
prawnik
Udostępnij:

Życiorys:

Młodość, rodzina, praca przed polityką

Urodzony 18 sierpnia 1970 w Krakowie syn Jerzego Ziobry. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1994 roku. Odbyła aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach, a w 1997 roku zdała egzamin prokuratorski. Po studiach był zatrudniony m.in. w Generalnym Inspektoracie Celnym w latach 1998-2000, a następnie jako doradca ministra spraw wewnętrznych i administracji Marka Biernackiego. Wraz z Witoldem Gadowskim założyła Stowarzyszenie Katon oraz utworzyła Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw w Krakowie w 1999 roku.

Działalność polityczna do 2005

Pełniła funkcję sekretarza zespołu ds. nowelizacji kodyfikacji prawa karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości od grudnia 2000 roku. W marcu do lipca 2001 roku był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i jednym z najbliższych współpracowników ministra Lecha Kaczyńskiego. W 2001 roku był współtwórcą partii Prawo i Sprawiedliwość. W tym samym roku został wybrany do Sejmu IV kadencji z okręgu krakowskiego i zasiadał w komisji śledczej ds. afery Rywina. W 2005 roku ponownie uzyskał mandat posła z okręgu krakowskiego, zdobywając najwięcej głosów w okręgu. Był szefem kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego, który ubiegał się o urząd Prezydenta RP.

Lata 2005 - 2015

Zbigniew Ziobro został mianowany ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza w dniu 31 października 2005 roku. Został na tych stanowiskach także w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W tym czasie pełnił także funkcję członka Krajowej Rady Sądownictwa. W 2006 roku został wybrany Człowiekiem Roku tygodnika „Wprost”. 14 lutego 2007 roku, podczas specjalnej konferencji prasowej, Ziobro i szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego przedstawili zarzuty wobec szefa Kliniki Kardiochirurgii Szpitala MSWiA, w tym zarzut zabójstwa w zamiarze ewentualnym. Jedna z wypowiedzi Ziobry stała się przyczyną procesu cywilnego wytoczonego mu przez zatrzymanego, który wygrał proces w obu instancjach. W 2008 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał Ziobrze przeprosiny i zapłatę zadośćuczynienia. Sąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną w 2009 roku.W sierpniu 2007 roku Ziobro został pomówiony przez Andrzej Leppera o przeciek w sprawie akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa (tzw. afera gruntowa). W 2010 roku Lepper został oskarżony o składanie fałszywych zeznań.

Zbigniew Ziobro otrzymał najwięcej głosów w okręgu krakowskim w wyborach parlamentarnych w 2007 i został wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości w 2008. W 2009 został wybrany na eurodeputowanego i ponownie wybrany na wiceprezesa partii w 2010. W 2011 został wykluczony z PiS i wraz z innymi utworzył odrębny klub parlamentarny pod nazwą Solidarna Polska. Ziobro został wybrany na prezesa tej partii, która nawiązała później współpracę z PiS i Polską Razem. W listopadzie 2012 roku grupa posłów Platformy Obywatelskiej złożyła wniosek wstępny przed Trybunałem Stanu przeciwko Zbigniewowi Ziobrze. Wniosek ten zawierał osiem zarzutów, w tym podejmowanie działań mających na celu wszczęcie i prowadzenie postępowań karnych przeciwko osobom typowanym według kryterium przekonań politycznych oraz wykonywanie uprawnień zwierzchnich wobec różnych urzędników. W lipcu 2015 roku Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej uznała za zasadne sześć z ośmiu sformułowanych przez wnioskodawców zarzutów i wniosła o pociągnięcie Zbigniewa Ziobry do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. W wyniku głosowania w Sejmie 25 września 2015 roku, nie uzyskano większości 3/5 ustawowej liczby posłów, co spowodowało umorzenie postępowania w tej sprawie.

Od 2015 roku

W 2015 roku Zbigniew Ziobro został wybrany na posła VIII kadencji, uzyskując mandat z ostatniej pozycji listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kieleckim i zdobywając 67 238 głosów. 16 listopada tego samego roku został mianowany ministrem sprawiedliwości w rządzie Beaty Szydło. Po uchwaleniu przez PiS ustawy, która ponownie podporządkowała prokuraturę administracji rządowej i połączyła urzędy ministra sprawiedliwości oraz prokuratora generalnego, Zbigniew Ziobro został ponownie prokuratorem generalnym w dniu 4 marca 2016. W 2017 roku został ponownie wybrany przez kongres na prezesa Solidarnej Polski, a 11 grudnia tego samego roku został mianowany ministrem sprawiedliwości w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Jako minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaangażował się w reformowanie sądownictwa, co miało wpływ na kryzys wokół Sądu Najwyższego w 2017 roku. W lipcu 2020 roku Zbigniew Ziobro wyraził sprzeciw od decyzji ministra spraw wewnętrznych i administracji o wpisie Reformowanego Kościoła Katolickiego do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych z zamiarem delegalizacji tej wspólnoty religijnej. W tym samym miesiącu zapowiedział zainicjowanie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej.