Włodzimierz Czarzasty

Informacje ogólne:

Partia:
Data urodzenia:
1960-05-03
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Wiek:
63
Wykształcenie:
wyższe
Ukończona szkoła:
Uniwersytet Warszawski, Dziennikarstwo i Nauki Polityczne, Stosunki Międzynarodowe - magister (1988)
Zawód:
politolog
Udostępnij:

Życiorys:

Młodość studia

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 80. działał jako przewodniczący Rady Uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich UW oraz wiceprzewodniczący Rady Okręgowej ZSP w Warszawie i ZSP. Należał do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich.

Po 1989

Później, w latach 90., był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna. W 1997 roku bez powodzenia kandydował do Sejmu z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Był również liderem Stowarzyszenia "Ordynacka" oraz członkiem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Zawodowo związany jest z branżą wydawniczą, pełnił funkcję dyrektora Akademickiego Biura Kultury i Sztuki Alma-Art oraz był współwłaścicielem i prezesem zarządu oficyny wydawniczej Muza wraz z żoną. Zasiadał w radzie nadzorczej Polskiego Radia, a także był członkiem rady nadzorczej spółki producentów Euromedia. W maju 1999 roku został powołany przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, gdzie pełnił funkcję sekretarza od marca 2000 do sierpnia 2004 roku. Ustąpił z tego stanowiska w styczniu 2005 roku na kilka miesięcy przed upływem sześcioletniej kadencji. W latach 2006-2011 był również współwłaścicielem wydawnictwa Wilga.

Pojawił się w związku z aferą Rywina, gdzie był wskazywany jako osoba mająca wpływ na media publiczne i prywatyzację. Przyjęty przez Sejm raport komisji śledczej wskazywał na jego związki z grupą trzymającą władzę. W 2010 Czarzasty został członkiem SLD i od 2012 do 2016 stał na czele mazowieckich struktur tej partii. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował na lidera płockiej listy wyborczej Zjednoczonej Lewicy, ale koalicja nie przekroczyła progu wyborczego. W 2016 został wybrany na przewodniczącego SLD. W 2019 zawiązał porozumienie z Robertem Biedroniem i Adrianem Zandbergiem, tworząc koalicję Lewica. W tym samym roku uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji i został wybrany na wicemarszałka Sejmu. W 2021 Sojusz Lewicy Demokratycznej przekształcił się w Nową Lewicę, a Czarzasty został jednym z dwóch współprzewodniczących partii obok Roberta Biedronia.