Szymon Hołownia

Informacje ogólne:

Partia:
Data urodzenia:
1976-09-03
Miejsce urodzenia:
Białystok
Wiek:
47
Wzrost (cm):
188
Wykształcenie:
Średnie
Ukończona szkoła:
Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego
Zawód:
prezenter telewizyjny, dziennikarz, polityk, pisarz, publicysta
Udostępnij:

Życiorys:

Młodość i życie prywatne

Syn Wojciecha Hołowni, był radnym i wiceprezydentem Białegostoku w latach 90. Ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące "Fabryczna 10" w Białymstoku. Wziął udział w etiudzie filmowej "Człowiek z cienia" w 1994 roku. Studiował psychologię w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej przez 5 lat, ale nie ukończył studiów. Przez dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów. Żonaty z Urszulą Brzezińską-Hołownią, mają dwie córki i mieszkają pod Warszawą. Miał starszego brata Andrzeja, który zmarł jako małe dziecko.

Kariera dziennikarska i publicystyczna

Był redaktorem działu kultury w Gazecie Wyborczej w latach 1997-2000, a następnie felietonistą i redaktorem działu społecznego w Newsweek Polska w latach 2001-2004. Później pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego w Ozonie oraz redaktora działu Plus Minus w Rzeczpospolitej. Był publicystą wielu czasopism, takich jak Kultura Popularna, Machina, Przewodnik Katolicki, Tygodnik Powszechny, Więzi. W latach 2006-2012 powrócił do Newsweek Polska jako publicysta. W 2015 roku został stałym felietonistą Tygodnika Powszechnego, a w 2019 roku zawiesił pisanie ze względu na ogłoszenie startu w wyborach prezydenckich.

Hołownia prowadził również audycje radiowe w Radiu Białystok, radiu Vox FM oraz współpracował z Radiem PiN. W telewizji był prowadzącym programu "Po prostu pytam" w TVP1 w 2006 roku. W latach 2007-2012 był dyrektorem programowym stacji Religia.tv, gdzie prowadził etyczny talk-show "Między sklepami", "Bóg w wielkim mieście" oraz "Ludzie na walizkach". Był również prowadzącym przegląd prasy w "Dzień dobry TVN". Wraz z Marcinem Prokopem prowadził programy "Mam talent!" oraz "Mamy cię!" w TVN.

Działalność charytatywna

Szymon Hołownia jest założycielem i aktywnym działaczem dwóch fundacji - "Kasisi", która prowadzi dom dziecka w Zambii oraz "Dobra Fabryka", która organizuje pomoc dla mieszkańców krajów takich jak Bangladesz, Mauretania, Rwanda, Burkina Faso czy Senegal. Razem pomagają niemal 40 tysiącom osób. Hołownia działa na rzecz praw dziecka oraz zwierząt i jest ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W 2019 roku zorganizował zbiórkę obywatelską, dzięki której udało się zebrać ponad 2 miliony złotych na utrzymanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, po tym jak Ministerstwo Edukacji Narodowej odmówiło finansowania.

Wyborach prezydenckich w 2020

W grudniu 2019 ogłoszono, że będzie kandydatem w wyborach prezydenckich w 2020. W kampanii opierał się na wolontariuszach i zbiórkach publicznych. Jego program skupiał się na bezpieczeństwie narodowym, ochronie środowiska, solidarności społecznej i samorządności. Otrzymał poparcie około 10% w sondażach prezydenckich i zajął 3. miejsce w czerwcowych wyborach, zdobywając 13,87% głosów. W II turze poparł Rafała Trzaskowskiego.

Działalność polityczna po I turze wyborów prezydenckich 2020

Hołownia ogłosił powstanie ruchu społecznego Polska 2050 w trakcie kampanii wyborczej prezydenckiej w 2020 roku. Ruch ten został zarejestrowany jako stowarzyszenie w sierpniu 2020 roku i został oficjalnie zaprezentowany 29 sierpnia tego samego roku. Wkrótce po rejestracji Hanna Gill-Piątek dołączyła do ruchu. Kilka tygodni później Hołownia ogłosił powstanie partii politycznej związanej z Polską 2050, zarejestrowanej w marcu 2021 roku, z Michałem Kobosko jako przewodniczącym. Równocześnie utworzono think tank o nazwie Instytut Strategie 2050, który miał zapewniać wsparcie merytoryczne dla ruchu. 27 marca 2022 roku Hołownia został przewodniczącym partii, zastępując Michała Koboskę na tej funkcji

Poglądy społeczne, polityczne, gospodarcze

Deklaruje swoje przywiązanie do demokracji parlamentarnej, suwerenności, państwa prawa, społeczeństwa obywatelskiego, trójpodziału władzy i pluralizmu politycznego, które są zasadami obowiązującymi w Polsce. Podkreśla, że transformacja ustrojowa po 1989 roku była ważna, ale niektóre jej skutki są negatywne. Jest krytyczny wobec rządu Mateusza Morawieckiego i uważa, że zmiany w sądownictwie przeprowadzone przez partię Prawo i Sprawiedliwość są niekonstytucyjne. Popiera członkostwo Polski w NATO, Unii Europejskiej i Trójkącie Weimarskim, a także dobre relacje Polski z Ukrainą.

Hołownia proponuje referendum w sprawie zwiększenia składki zdrowotnej, aby naprawić system ochrony zdrowia w Polsce. Chce, aby Polska przeznaczała na ten cel 7% PKB i zwraca uwagę na potrzebę odciążenia lekarzy i rozbudowy usług telemedycznych. Sugeruje, że szpitale powinny zostać przekazane samorządom województw, aby poprawić jakość i dostępność usług.

Jest zwolennikiem energetyki rozproszonej i opartej na odnawialnych źródłach energii. Popiera program 500+ oraz przyjazny rozdział państwa i Kościoła. Jest za możliwością rejestracji związków partnerskich, ale sprzeciwia się ich małżeństwom. Potępia uchwały o strefach wolnych od ideologii LGBT, uważając je za homofobiczne. W kwestii prawa do przerwania ciąży jest za utrzymaniem obowiązującej ustawy z 1993, przewidującej ogólny zakaz aborcji z wyjątkiem kilku ściśle określonych przypadków.