Robert Winnicki

Informacje ogólne:

Partia:
Data urodzenia:
1985-07-18
Miejsce urodzenia:
Zgorzelec
Wiek:
38
Wykształcenie:
średnie ogólne
Ukończona szkoła:
Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Lubaniu (2004)
Zawód:
publicysta
Udostępnij:

Życiorys:

Jest polskim politykiem, który pochodzi z Kresów Wschodnich. Ukończył liceum ogólnokształcące w Lubaniu i studiował politologię na Uniwersytecie Wrocławskim, ale nie ukończył tych studiów. Przez pewien czas pracował w biurze nieruchomości, jako sprzedawca i prowadził hotel.

W 2007 roku kandydował do Sejmu z listy Ligi Polskich Rodzin, ale nie uzyskał mandatu. W 2009 roku został prezesem Młodzieży Wszechpolskiej, a później był honorowym prezesem tej organizacji. Był zaangażowany w organizację Marszu Niepodległości i był jednym z twórców Ruchu Narodowego.

W 2014 roku, po powstaniu partii Ruch Narodowy, Robert Winnicki został jej prezesem. W 2015 roku został wybrany na posła VIII kadencji do Sejmu z listy komitetu wyborczego Kukiz15. W 2016 roku wystąpił z klubu poselskiego Kukiz15 i został członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych.

Jego działalność polityczna była także obarczona kontrowersjami i sporami prawno-sądowymi. W 2018 roku został skazany na karę grzywny za obraźliwe słowa pod adresem komendanta głównego policji. W 2019 roku współtworzył Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy, a potem Konfederację Wolność i Niepodległość.

W maju 2023 roku ogłosił swoją rezygnację z funkcji prezesa Ruchu Narodowego z powodu problemów zdrowotnych. W tym samym roku poinformował, że z uwagi na swój stan zdrowia nie będzie kandydował w wyborach parlamentarnych w 2023 roku.