Rafał Trzaskowski

Informacje ogólne:

Partia:
Data urodzenia:
1972-01-17
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Wiek:
52
Wzrost (cm):
180
Wykształcenie:
doktor nauk humanistycznych
Ukończona szkoła:
Absolwentem stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW
Zawód:
Politolog, specjalista w zakresie spraw europejskich
Udostępnij:

Życiorys:

Rodzina

Pochodzi z rodziny o bogatej historii. Jego pradziadek, Bronisław Trzaskowski, był nauczycielem i dyrektorem szkoły w Tarnowie oraz założył pierwsze żeńskie gimnazja w Polsce. Rodzicami Rafała są pianista i kompozytor jazzowy Andrzej Trzaskowski (zm. 1998) oraz Teresa z domu Arens (zm. 2019). Jego siostrzenica, Izabella Skrońska, była łączniczką Komendy Głównej Armii Krajowej w powstaniu warszawskim. Ma przyrodniego brata, Piotra Ferstera, który pełnił funkcję dyrektora Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Rafał sam pojawił się w 1980 roku w serialu telewizyjnym "Nasze podwórko". W 2002 roku ożenił się z Małgorzatą, absolwentką Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jego żona przez wiele lat pracowała w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, ale zrezygnowała z pracy po wyborze męża na prezydenta Warszawy. Mają dwoje dzieci i zamieszkują na Kabatach w warszawskiej dzielnicy Ursynów.

Wykształcenie

W 1989 roku, będąc uczniem XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie, zgłosił się jako wolontariusz do pomocy w biurze stołecznego Komitetu Obywatelskiego. Pracował tam jako tłumacz języka angielskiego i wspierał przedstawiciela stanu Michigan, dzięki któremu uzyskał stypendium na kształcenie w Cranbrook-Kingswood High School w Bloomfield Hills. Maturę zdał w 1991. W 1996 roku ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim, a także filologię angielską i studia europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie w 1997 roku. Był stypendystą Uniwersytetu Oksfordzkiego w 1995 roku oraz Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem w Paryżu w 2002 roku. W 2004 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Deklaruje znajomość pięciu języków obcych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego.

Działalność zawodowa

Pracował od 1995 roku jako tłumacz symultaniczny oraz jako nauczyciel języka angielskiego. W 1998 roku został wykładowcą w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, a w 2002 roku w Collegium Civitas. W latach 2000-2001 był doradcą sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusza-Wolskiego. Od 2002 roku pracował jako analityk w Centrum Europejskim Natolin, zajmując się teorią integracji europejskiej oraz stosunkami międzynarodowymi.

Działalność polityczna do 2018

W latach 2004-2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. W 2009 roku zdobył mandat eurodeputowanego VII kadencji z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu warszawskim. W PE VII kadencji został członkiem frakcji Europejskiej Partii Ludowej i wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Konstytucyjnych, a także pracował w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. 24 września 2014 roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiedzialnego za sprawy europejskie. Równocześnie pełnił funkcję pełnomocnika premiera do spraw Rady Europejskiej. W 2015 roku wystartował w wyborach parlamentarnych jako lider listy wyborczej PO w okręgu krakowskim i uzyskał mandat posła na Sejm VIII kadencji. W Sejmie został wiceprzewodniczącym Komisji do Spraw Unii Europejskiej. W 2016 roku został członkiem zarządu krajowego PO, a w listopadzie tego samego roku powołano go na funkcję ministra spraw zagranicznych w gabinecie cieni utworzonym przez Platformę Obywatelską. 29 marca 2017 roku został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej.

Prezydent Warszawy

W listopadzie 2017 roku Rafał Trzaskowski został przedstawiony jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych w 2018. W październiku 2018 roku wygrał w I turze, zdobywając 56,67% głosów. Wraz z wyborem na urząd prezydenta miasta, wygasł jego mandat poselski. Urzędowanie rozpoczął po zaprzysiężeniu 22 listopada 2018 roku. 18 lutego 2019 roku podpisał deklarację LGBT+ przygotowaną przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, która zakłada realizację w stolicy określonych postulatów społeczności LGBT+, takich jak reaktywacja hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ będących w trudnej sytuacji życiowej, patronat prezydenta Warszawy nad Paradą Równości, wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej zgodnej ze standardami WHO oraz powołanie pełnomocnika prezydenta miasta do spraw społeczności LGBT+. Podpisanie dokumentu spotkało się z krytyką niektórych środowisk politycznych, pozarządowych oraz medialnych, zwłaszcza o profilu katolickim, konserwatywnym i prawicowym. Konferencja Episkopatu Polski oraz rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak również wyrazili krytyczne stanowisko wobec deklaracji. Natomiast rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wypowiedział się przychylnie o podpisanym dokumencie. W 2019 roku Rafał Trzaskowski był uczestnikiem spotkania Grupy Bilderberg. W listopadzie 2019 roku został członkiem Europejskiego Komitetu Regionów, gdzie w 2022 roku objął funkcję przewodniczącego Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE). W lutym 2020 roku został wybrany przez radę krajową Platformy Obywatelskiej na wiceprzewodniczącego partii. Od lutego 2020 roku współtworzył sztab wyborczy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. W czerwcu 2020 roku podpisał porozumienie o przystąpieniu Warszawy, jako pierwszego miasta w Polsce, do programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju „Zielone Miasta”.

Wybory prezydenckie w 2020

Rafał Trzaskowski został przedstawiony jako nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich w maju 2020 roku, po rezygnacji poprzedniej kandydatki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Zarejestrował swoją kandydaturę po zebraniu 1,6 miliona podpisów poparcia i hasłem jego kampanii wyborczej było "Silny prezydent, wspólna Polska". W swoim programie wyborczym "Nowa Solidarność" zaproponował m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku, utworzenie funduszu inwestycyjnego dla małych miejscowości, większą samodzielność finansową dla samorządów, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, podwyżki dla nauczycieli, usprawnienia w rozliczaniu VAT oraz wzmocnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Opowiadał się za prawami kobiet, utrzymaniem programu 500+, rozwijaniem publicznej sieci bezpłatnych żłobków i przedszkoli, bezpłatnym programem zapłodnienia in vitro oraz stworzeniem funduszu stypendialnego dla najzdolniejszej młodzieży z małych i średnich miejscowości. W zakresie polityki zagranicznej opowiedział się za utrzymywaniem dobrych relacji z USA, a także za równoczesnym odbudowaniem relacji z Niemcami i Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego. W czasie kampanii wyborczej dziennikarze TVP zadawali Rafałowi Trzaskowskiemu kontrowersyjne pytania dotyczące jego życia prywatnego, co wywołało krytykę ze strony Trzaskowskiego. W pierwszej turze wyborów prezydenckich Trzaskowski zdobył 30,46% głosów, zajmując drugie miejsce i przeszedł do drugiej tury z Andrzejem Dudą, który zdobył 43,50% głosów. Przed drugą turą nie doszło do debaty pomiędzy kandydatami, a Trzaskowski nie stawił się na debacie zorganizowanej przez TVP. W drugiej turze głosowania Trzaskowski zdobył 48,97% głosów, przegrywając z Dudą.

Po wyborach prezydenckich 2020

Rafał Trzaskowski po wyborach prezydenckich ogłosił plan utworzenia ruchu obywatelskiego. We wrześniu 2020 założył fundację swojego imienia, a w październiku tego samego roku zainaugurował powstanie Ruchu Wspólna Polska. Ta instytucja zajęła się organizacją Campusu Polska Przyszłości. W 2021 roku Rafał Trzaskowski został przewodniczącym rady politycznej samorządowego stowarzyszenia Tak! Dla Polski.