Piotr Adamowicz

Informacje ogólne:

Partia:
Data urodzenia:
1961-06-26
Miejsce urodzenia:
Elbląg
Wiek:
63
Wykształcenie:
średnie ogólne
Ukończona szkoła:
VI LO Gdańsk (1980)
Zawód:
dziennikarz
Udostępnij:

Życiorys:

Jest związany z działalnością opozycyjną od końca lat 70. Początkowo był współpracownikiem ROPCiO, a później Ruchu Młodej Polski. Podczas strajków w sierpniu 1980 roku zajmował się dystrybucją pism protestujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Przez pewien czas pracował jako etatowy pracownik Komisji Krajowej "Solidarności". Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. Został internowany w styczniu 1982 roku, a zwolniono go w sierpniu tego samego roku. Do 1987 roku pozostawał bez stałego zatrudnienia, a następnie do 1989 roku pracował w administracji Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. W latach 80. współpracował z podziemnymi strukturami NSZZ "S" i zajmował się m.in. kolportażem wydawnictw drugiego obiegu. Był również związany z periodykiem "Przegląd Polityczny".

Od 1988 roku zajął się dziennikarstwem. Pracował jako korespondent agencji Agence France Presse i współpracownik Reutersa, Deutsche Presse-Agentur, włoskiej agencji ANSA i NBC. Publikował w "Życiu Warszawy" do 1993 roku, a następnie do 2010 roku w "Rzeczpospolitej". Był doradcą społecznym Fundacji Centrum Solidarności i Europejskiego Centrum Solidarności oraz przedstawicielem gdańskich opozycjonistów w kontaktach z Instytutem Pamięci Narodowej, m.in. Lecha Wałęsy, Bogdana Borusewicza i Donalda Tuska.

Jest autorem części biogramów w publikacji "Opozycja w PRL. Słownik biograficzny 1956-89" oraz współautorem książki "Gdańsk według Lecha Wałęsy". Opracował również wspomnienia Danuty Wałęsy pt. "Marzenia i tajemnice".

W wyborach w 2019 roku Piotr Adamowicz uzyskał mandat posła IX kadencji z ramienia Koalicji Obywatelskiej w okręgu gdańskim, zdobywając 41 795 głosów. W Sejmie zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu.