Marek Biernacki

Informacje ogólne:

Partia:
Data urodzenia:
1959-04-28
Miejsce urodzenia:
Sopot
Wiek:
65
Wykształcenie:
wyższe
Ukończona szkoła:
Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa i Administracji, Prawo - magister (1985)
Zawód:
Parlamentarzysta
Udostępnij:

Życiorys:

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim w 1985 roku i działał w Ruchu Młodej Polski. W latach 80. był aktywnym członkiem podziemnych struktur NSZZ "Solidarność". Po studiach pracował w Muzeum Historii Miasta Gdańska oraz na Uniwersytecie Gdańskim. Należał do Gdańskiego Klubu Myśli Politycznej im. Lecha Bądkowskiego. Był zaangażowany w proces likwidacji majątku PZPR w Gdańsku i związany z Akcją Wyborczą Solidarność.

W latach 1997-2001 był posłem na Sejm z ramienia AWS, gdzie przewodniczył Komisji do Spraw Służb Specjalnych. W 1999 roku został Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Jerzego Buzka. Zainicjował zmiany w prawie karnym, przedstawiał projekty ustaw oraz współtworzył Instytut Pamięci Narodowej. W 2013 roku został Ministrem Sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, gdzie wprowadzał reformy w kodeksie karnym i prawie świadków.

W 2014 roku zakończył funkcję Ministra i objął przewodnictwo Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Następnie został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz koordynatorem ds. służb specjalnych. Pełnił kluczową rolę w operacji uwolnienia polskiego żołnierza więzionego na Białorusi. W 2015 roku ponownie zdobył mandat posła, a w 2019 roku uzyskał poselską reelekcję. W Sejmie IX kadencji jest członkiem klubu PSL-Koalicja Polska i aktywnie uczestniczy w pracach komisji zajmujących się sprawami wewnętrznymi i służb specjalnych.