Iwona Arent

Informacje ogólne:

Partia:
Data urodzenia:
1968-06-04
Miejsce urodzenia:
Olsztyn
Wiek:
55
Wykształcenie:
wyższe
Ukończona szkoła:
Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Wydział Humanistyczny, Politologia i nauki społeczne - magister (1999)Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Rachunkowość (2002) - studia podyplomoweCollegium Civitas pod patronatem Studiów Politycznych, Stosunki międzynarodowe i dyplomacja, Stosunki międzynarodowe i dyplomacja (2012) - studia podyplomowe
Zawód:
politolog
Udostępnij:

Życiorys:

Ukończyła naukę w IV Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie. Następnie w 1999 roku zdobyła tytuł magistra na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, specjalizując się w politologii i naukach społecznych. Kontynuując swoją edukację, ukończyła studia podyplomowe z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w 2002 roku. W 2012 roku ukończyła również studia podyplomowe z zakresu stosunków międzynarodowych i dyplomacji w Collegium Civitas, współorganizowane przez Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

W latach 80. była aktywna w młodzieżowych ruchach katolickich. Pracowała w biurze olsztyńskiego oddziału koncernu energetycznego Energa. Angażowała się również jako członkini Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży "Kormoran" w Olsztynie oraz jako współpracownik Stowarzyszenia "Nasza Rodzina". Jest współzałożycielką olsztyńskiego Koła Przyjaciół Związku Narodowego Polskiego w Stanach Zjednoczonych, gdzie pełni funkcję wiceprezesa.

W 2002 roku wstąpiła do partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i objęła stanowisko wiceprezesa regionu olsztyńskiego partii. W 2004 roku bez powodzenia kandydowała do Parlamentu Europejskiego w okręgu olsztyńsko-białostockim, a w 2005 roku ubiegała się o mandat posła do Sejmu z listy PiS w okręgu olsztyńskim. Mandat poselski objęła 22 sierpnia 2006 roku, zastępując Aleksandra Szczygłę, który został powołany na stanowisko szefa Kancelarii Prezydenta RP. W kolejnych wyborach parlamentarnych w 2007 roku ponownie zdobyła mandat poselski. W 2009 roku bezskutecznie kandydowała do Parlamentu Europejskiego, a w wyborach do Sejmu w 2011 roku została ponownie wybrana, uzyskując wysoką liczbę głosów. W 2014 roku ponownie wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak nie zdobyła mandatu. Również w 2014 roku wzięła udział w wyborach samorządowych, zajmując trzecie miejsce wśród kandydatów na prezydenta Olsztyna. W 2015 roku została po raz kolejny wybrana do Sejmu, uzyskując najwyższy indywidualny wynik wyborczy w swoim okręgu.

W Sejmie zajmowała się pracą w różnych komisjach, m.in. w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Warmińsko-Mazurskiego Zespołu Parlamentarnego oraz wiceprzewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa. Brała udział w Komisji Nadzwyczajnej ds. związanych z ograniczaniem biurokracji. W VIII kadencji Sejmu została przewodniczącą Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz członkinią Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa. Była także delegatem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W 2018 roku została członkiem komisji śledczej ds. Amber Gold. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku ponownie bezskutecznie ubiegała się o mandat. Natomiast w wyborach krajowych w tym samym roku odniosła sukces i uzyskała reelekcję do Sejmu. W IX kadencji Sejmu ponownie została przewodniczącą Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, a także zasiadała w Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz Komisji Ustawodawczej. W 2022 roku została pełnomocnikiem okręgu olsztyńskiego partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

W lipcu 2023 roku posłanka Iwona Arent ogłosiła, że zawiesza swoją działalność polityczną. Powodem tego był udział jej syna w pobiciu młodej kobiety. Choć nieoficjalnie mówi się, że Arent podejmuje działania mające na celu znalezienie się na listach wyborczych partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).