Donald Tusk

Informacje ogólne:

Partia:
Data urodzenia:
1957-04-22
Miejsce urodzenia:
Gdańsk
Wiek:
66
Wzrost (cm):
174
Wykształcenie:
wyższe
Ukończona szkoła:
Uniwersytet Gdański, Wydział Humanistyczny - mgr historii
Zawód:
historyk
Udostępnij:

Życiorys:

Młodość - rodzina

Donald Tusk jest synem Donalda (1930-1972) i Ewy Tusk (1934-2009). Jego ojciec był stolarzem, a matka pracowała jako sekretarka w gdańskiej Akademii Medycznej. Jego dziadek Józef Tusk był urzędnikiem kolejowym i był więźniem w niemieckim obozie koncentracyjnym. Drugi dziadek był robotnikiem przymusowym i stracił oko w wyniku wypadku. 26 listopada 1978 roku Donald Tusk ożenił się z Małgorzatą Sochacką, a ich małżeństwo ma dwoje dzieci - syna Michała i córkę Katarzynę. Donald Tusk uprawia piłkę nożną i określa się jako kaszub i katolik. Zamieszkał w Sopocie w 1992 roku.

Działalność opozycyjna w PRL

Ten człowiek zaangażował się w działalność opozycyjną w PRL w czasie swoich studiów na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie uczestniczył w tworzeniu lokalnego Studenckiego Komitetu Solidarności i współpracował z Bogdanem Borusewiczem i Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża. W sierpniu 1980, jako jeden z autorów, wystosował apel o powołanie niezależnej organizacji studenckiej, a później został członkiem Prezydium Tymczasowego Komitetu Założycielskiego. Był dziennikarzem i przewodniczącym Komisji Zakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Współpracował także z pismami podziemnymi i był jednym ze współpracowników Lecha Bądkowskiego. Pisał teksty do kaszubskiego miesięcznika "Pomerania". Przez kilka lat utrzymywał się z pracy fizycznej w spółdzielni i był autorem tekstów do książki "Pojezierze Kaszubskie".

Po 1989

W 1991 roku został przewodniczącym KLD, który w wyborach parlamentarnych zdobył 37 mandatów w Sejmie i 6 w Senacie. Wraz z partią znalazł się w opozycji wobec rządu Jana Olszewskiego. Po przegłosowaniu wotum nieufności wobec tego gabinetu, był jednym z inicjatorów zawiązania koalicji parlamentarnej siedmiu ugrupowań politycznych, która powołała rząd Hanny Suchockiej. W 1994 roku został jednym z wiceprzewodniczących Unii Wolności, powstałej po połączeniu się KLD z Unią Demokratyczną. W 1997 roku uzyskał mandat senatora z ramienia UW i został wicemarszałkiem Senatu IV kadencji. Po przegraniu rywalizacji o stanowisko przewodniczącego UW odszedł z partii na początku 2001 roku i założył Platformę Obywatelską wraz z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim. W wyborach parlamentarnych w 2001 roku PO zdobyła 65 mandatów w Sejmie, a Donald Tusk został wicemarszałkiem Sejmu IV kadencji. 1 czerwca 2003 roku objął stanowisko przewodniczącego PO. W 2005 roku zadeklarował zamiar kandydowania w wyborach prezydenckich z ramienia Platformy Obywatelskiej, a jego sztab wyborczy został zarejestrowany 23 czerwca.Kampania wyborcza związana z Donaldem Tuskiem wywołała kontrowersje z powodu jego dziadka, Józefa Tuska. Działacz polityczny Jacek Kurski oskarżył Józefa Tuska o ochotnicze wstąpienie do armii niemieckiej, jednak w rzeczywistości został on wcielony jako obywatel III Rzeszy w 1944 roku. Donald Tusk startował w wyborach prezydenckich i przegrał drugą turę z Lechem Kaczyńskim. Jego partia, Platforma Obywatelska, również przegrała wybory parlamentarne z PiS. Pomimo porażki, Donald Tusk pozostał liderem swojej partii i uzyskał mandat posła V kadencji, pełniąc funkcję przewodniczącego klubu parlamentarnego PO do 5 grudnia 2006 roku.

Rząd PO 2007 - 2014

W 2007 roku Donald Tusk, jako lider Platformy Obywatelskiej, poprowadził partię do zwycięstwa w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Partia zdobyła 41,51% głosów oraz 209 mandatów w Sejmie i 60 w Senacie. Donald Tusk został wybrany na premiera, a jego indywidualny wynik wyborczy w okręgu warszawskim był najlepszym w historii wyborów do Sejmu w III RP. W trakcie kampanii wyborczej uczestniczył w debatach telewizyjnych z Jarosławem Kaczyńskim i Aleksandrem Kwaśniewskim. W 2011 PO wygrało wybory parlamentarne, zdobywając 39,80% głosów i pozostało ugrupowaniem rządzącym. Tusk został desygnowany na urząd premiera przez Bronisława Komorowskiego i utworzył nowy rząd. Został ponownie wybrany na przewodniczącego PO w pierwszych bezpośrednich wyborach w historii partii. W 2014 roku został zatwierdzony na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej i złożył dymisję ze stanowiska premiera. Donald Tusk zakończył urzędowanie na stanowisku premiera 22 września 2014, a jego mandat poselski wygasł 31 października na skutek rezygnacji. 8 listopada ustąpił z funkcji przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, przekazując obowiązki Ewie Kopacz i otrzymując jednocześnie tytuł honorowego przewodniczącego partii.

Od 2014 - przewodniczący Rady Europejskiej

Donald Tusk objął stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej 1 grudnia 2014, zastępując Hermana Van Rompuya. W 2017 roku został ponownie wybrany na to stanowisko. W 2019 roku został wybrany na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. Zrezygnował z funkcji przewodniczącego partii 31 maja 2022 roku. W lipcu 2021 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej, a następnie pełnił obowiązki przewodniczącego tej partii. W listopadzie 2021 roku został pozbawiony prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie dozwolonej prędkości.