Andrzej Duda

Informacje ogólne:

Data urodzenia:
1972-05-16
Miejsce urodzenia:
Kraków
Wiek:
51
Wzrost (cm):
182
Wykształcenie:
Doktor nauk prawnych
Ukończona szkoła:
Od 1987 II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, W 1996 ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego
Zawód:
prawnik, polityk
Udostępnij:

Życiorys:

Dzieciństwo i młodość

Urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Jego rodzice, Jan Duda i Janina Milewska-Duda, są naukowcami związanych z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie. Ma dwie młodsze siostry – Annę i Dominikę, a jego stryjem jest polityk Antoni Duda. W czasie II wojny światowej brat dziadka Andrzeja Dudy, Franciszek Duda, walczył w AK na Podkarpaciu i został zamordowany przez gestapo. Dziadek Andrzeja Dudy od strony matki, Nikodem Milewski, wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku jako kwatermistrz. Jego matka i prababcia Andrzeja Dudy, Joanna Mrozowska, zostały wywiezione przez Niemców w czasie wojny i ich losy są nieznane. Brat Nikodema, Wiktor Milewski, walczył w partyzantce w województwie radomskim, a syn Nikodema, Lech Milewski, jako szesnastolatek walczył w powstaniu warszawskim i przebywał w obozach koncentracyjnych.

Wykształcenie i praca zawodowa

Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, gdzie zdał maturę w 1991. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1996, a jego pracę magisterską pt. "Wywłaszczenie nieruchomości pod budowę autostrad płatnych" obronił w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ. Podczas studiów startował w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim, jednak nie zdał egzaminu na aplikację adwokacką w 2003. W 1997 rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ, a w 2005 założył własną kancelarię prawną. Był także członkiem rady nadzorczej TBS Południe oraz wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. W 2005 uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy zatytułowanej "Interes prawny w polskim prawie administracyjnym".

Początki aktywności politycznej

W 1989 roku zaangażował się w kampanię Komitetu Obywatelskiego, a w wyborach prezydenckich w 1990 i 1995, jako wolontariusz, aktywnie wspierał kandydaturę Lecha Wałęsy. W 2000 roku wstąpił do Unii Wolności i został wiceprzewodniczącym koła Podgórze Zachód. Od 2006 do 2007 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Następnie w 2008 roku został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, gdzie odpowiadał za nadzór nad Biurem Prawa i Ustroju oraz Biurem Obywatelstw i Prawa Łaski. W kwietniu 2010 roku nadzorował przywiezienie ciała Marii Kaczyńskiej zmarłej w katastrofie smoleńskiej. Złożył dymisję z zajmowanej funkcji dzień po drugiej turze wyborów prezydenckich w 2010 roku, która została przyjęta przez Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.

W 2010 roku poseł Andrzej Duda kandydował bezskutecznie na prezydenta Krakowa z ramienia partii PiS, zajmując trzecie miejsce w pierwszej turze głosowania. Uzyskał natomiast mandat radnego miasta, gdzie interweniował głównie w sprawach dotyczących komunikacji miejskiej, infrastruktury oraz mieszkań komunalnych. W 2011 roku został wybrany na posła VII kadencji z listy PiS, otrzymując wysoką liczbę głosów. W Sejmie VII kadencji zasiadał m.in. w Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Andrzej Duda był również członkiem zespołów zajmujących się obroną demokratycznego państwa prawa, wyjaśnieniem katastrofy smoleńskiej oraz tradycją i pamięcią żołnierzy wyklętych. Był posłem przez dwie i pół roku, w tym czasie wystąpił 139 razy na posiedzeniach Sejmu. Przeciwny był wejściu Polski do strefy euro i pracował nad nowelizacją kodeksu karnego oraz ustawą o postępowaniu wobec ludzi z zaburzeniami psychicznymi. W 2012 roku podpisał projekt ustawy przewidującej karę więzienia za stosowanie zapłodnienia in vitro. W 2013 roku został wyróżniony w rankingu najlepszych posłów przez tygodnik "Polityka" za swoje merytoryczne podejście i wysoką kulturę w relacjach z koleżankami i kolegami. W trakcie mandatu poselskiego wystosował 21 interpelacji dotyczących polityki mieszkaniowej rządu i dzikiej reprywatyzacji. Od listopada 2013 do stycznia 2014 roku był rzecznikiem prasowym PiS. W 2014 roku został szefem kampanii PiS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i uzyskał mandat eurodeputowanego VIII kadencji. W Parlamencie Europejskim należał do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) i złożył 19 sprawozdań, a także zajmował się sprawami międzynarodowymi.

Wybory prezydenckie 2015

W grudniu 2014 rada polityczna partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zatwierdziła kandydaturę Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w Polsce w 2015 roku. Jego kandydatura została zarejestrowana w marcu 2015, a poparcie dla niego wyraziły również inne partie polityczne oraz związek zawodowy Solidarność. Podczas kampanii wyborczej odwiedził wiele miejscowości w kraju, a także Londyn i Strasburg. Został wybrany na urząd prezydenta w drugiej turze głosowania w maju 2015 roku, zdobywając ponad 51% głosów ważnych. Zrezygnował z członkostwa w PiS po ogłoszeniu wyników wyborów, a jego mandat w Parlamencie Europejskim wygasł.

Wybory prezydenckie 2020

Ogłosił 5 lutego 2020, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach prezydenckich, które miały odbyć się 10 maja 2020. Rada Polityczna PiS udzieliła mu poparcia, a w jego sztabie znaleźli się przedstawiciele Porozumienia i Solidarnej Polski. W czasie kampanii, która odbyła się w czasie pandemii COVID-19, Duda krytykował Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe z lat 2007-2015. W pierwszej turze głosowania 28 czerwca 2020 Duda zdobył 43,50% głosów ważnych, a w drugiej turze zmierzył się z Rafałem Trzaskowskim z PO i KO. Otrzymał wsparcie przedstawicieli konserwatywnych, katolickich i narodowych środowisk przed drugą turą wyborów prezydenckich. Wsparli go m.in. Marek Jakubiak i jego partia Federacja dla Rzeczypospolitej, a także partie Unia Polityki Realnej, Piast - Jedność Myśli Europejskich Narodów, Prawica Rzeczypospolitej oraz stowarzyszenie Solidarność Walcząca. Przed pierwszą turą, Duda wziął udział w debacie telewizyjnej z pozostałymi kandydatami, a także przed powtórzonymi wyborami w debacie z Rafałem Trzaskowskim. Przed drugą turą, nie przyjął zaproszenia na debatę zorganizowaną przez TVN24, Onet.pl i Wirtualną Polskę, ale przyjął zaproszenie na debatę zorganizowaną przez TVP. W drugiej turze wyborów, 12 lipca 2020, Andrzej Duda został wybrany na drugą kadencję, zdobywając poparcie 51,03% głosów ważnych.