Skrajnie prawicowa grupa polityczna Parlamentu Europejskiego, założona 13 czerwca 2019 roku na dziewiątą kadencję PE. Składa się z narodowych partii nacjonalistycznych, populistycznych prawicowych i eurosceptycznych z dziesięciu europejskich krajów. Jest następcą grupy Europa Narodów i Wolności, powstałej podczas ósmej kadencji.
W kwietniu 2019 r. Dania i Finlandia ogłosiły, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego zamierzają utworzyć nową grupę z Alternative for Germany (AfD) i Ligą Północną we Włoszech. W czerwcu 2019 r. ogłoszono, że grupa będzie nosić nazwę "Identity and Democracy" (ID) i zastąpi Europe of Nations and Freedom (ENF). W skład grupy weszły LSP we Włoszech, RN we Francji, AfD w Niemczech oraz Fińska Partia. ID składało się wówczas z 73 europosłów i zostało oficjalnie uruchomione w Brukseli przez lidera RN Marine Le Pen. Grupa została poszerzona o nowych członków, w tym Vlaams Belang, Austriacką Partię Wolności, nową czeską partię Svoboda a přímá demokracie i Estońską Partię Ludową. PVV lider Geert Wilders wyraził chęć dołączenia do ID, jednak partia nie zdobyła mandatu podczas wyborów. Jednak po Brexicie PVV zdobyła jeden mandat i Marcel de Graaff reprezentujący PVV dołączył do ID. W 2022 roku de Graaff przeszedł do Forum dla Demokracji, a FvD zmieniło swoją przynależność z grupy ECR na Identity and Democracy.
Obecnie skupia partie narodowe, prawicowe i eurosceptyczne z dziesięciu europejskich krajów. Grupa skupia się na ochronie europejskiego dziedzictwa kulturowego i suwerenności narodów europejskich, tworzeniu miejsc pracy, zwiększeniu bezpieczeństwa, zatrzymaniu nielegalnej imigracji, regulacji imigracji legalnej, walki z biurokracją UE i zapobieganiu potencjalnej islamiacji Europy. ID sprzeciwia się również możliwemu przystąpieniu Turcji do Unii Europejskiej. Grupa domaga się, aby Europa opierała się na współpracy i dalszych reformach UE poprzez "większą przejrzystość i odpowiedzialność" w Brukseli, ale odrzuca jakąkolwiek dalszą ewolucję w kierunku europejskiego superpaństwa. Często opisywana przez komentatorów jako narodowa, prawicowo-populistyczna i eurosceptyczna, choć grupa podkreśla swoje podejście suwerenistyczne, a nie "antyeuropejskie".
Żaden Polskich europosłów IX kadencji NIE należy do partii Tożsamość i Demokracja