Porozumienie

Informacje ogólne:

Nazwa:
Porozumienie Jarosława Gowina
Skrót:
Porozumienie
Lider / Przewodniczący:
Ideologia polityczna:
liberalny konserwatyzm, chrześcijańska demokracja
Poglądy gospodarcze:
liberalizm gospodarczy, wolny rynek
Telefon:
+48 606 201 789
E-mail:
biuro@pjg.org.pl
Kontakt / Adres:
00-544 Warszawa, ul. Wilcza 23 m. 29
Posłowie:
4
Senatorowie:
1
Radni wojewódzcy:
6
Numer EPP:
333
Data Zgłoszenia:
2013-12-09
Data orzeczenia / założenia:
2014-02-14
Osoby zgłaszające:
Jarosław Gowin, Piotr Dardziński, Grzegorz Kądzielawski
Link do statutu / programu:
Udostępnij:

Opis:

2017 - 2019

13 października 2017 roku prezes Polski Razem, wiceprezes Rady Ministrów i minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin, ogłosił powstanie nowego ugrupowania na bazie Polski Razem. Do współtworzenia partii zadeklarowało się Stowarzyszenie "Republikanie" oraz działacze, którzy opuścili partię KORWiN (Wolność). 19 października Chrześcijański Ruch Samorządowy, głównie skupiający działaczy dawnego ZChN, również oficjalnie podjął współpracę z Jarosławem Gowinem. Wraz z przekształceniem ugrupowania do partii dołączyli parlamentarzyści niezwiązani wcześniej z Polską Razem, mianowicie posłowie Magdalena Błeńska i Zbigniew Gryglas, wybrani z list Kukiz 15 i Nowoczesnej, oraz senator Józef Zając, wybrany z ramienia PSL, który już wcześniej zasiadał w klubie PiS.

4 listopada 2017 roku, podczas kongresu, Polska Razem przekształciła się w Porozumienie. Prezesem partii pozostał Jarosław Gowin, a do władz partii dołączyli reprezentanci nowych środowisk. Powołano radę gospodarczą, radę samorządową i radę programową. Wsparcie dla Porozumienia wyrazili m.in. prezydenci wielu miast.

9 stycznia 2018 roku wiceprezes Porozumienia, Jadwiga Emilewicz, została szefową nowo utworzonego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Minister cyfryzacji, Anna Streżyńska, która wcześniej współpracowała z partią, została odwołana z rządu.

6 lutego tego samego roku, ze względu na brak zgody sądu na rejestrację nazwy "Porozumienie", zarząd krajowy przyjął pełną nazwę partii jako "Porozumienie Jarosława Gowina" (zarejestrowana 22 czerwca).W marcu 2018 roku wiceprezes partii, Marek Zagórski, który był także wiceministrem cyfryzacji i poseł, zrezygnował z członkostwa w Porozumieniu i przeszedł do PiS, planując objęcie stanowiska ministra cyfryzacji.

Wśród kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich w wyborach samorządowych w 2018 roku znaleźli się również dwaj działacze Porozumienia - Jacek Żalek (Białystok) i Michał Wypij (Olsztyn). Dodatkowo, Jakub Banaszek z Porozumienia był kandydatem na prezydenta Chełma. Porozumienie wystawiło również własnego kandydata na prezydenta w Ełku, a członkowie partii startowali z własnych lub lokalnych komitetów w Kaliszu, Mielcu i Tczewie. Jedynym prezydentem miasta z Porozumienia został Jakub Banaszek, a prezydenci współpracujący z partią uzyskali reelekcję w Toruniu i Zamościu. Kandydaci Porozumienia zdobyli 19 mandatów w sejmikach w 11 województwach. Po wyborach, Tomasz Urynowicz został wicemarszałkiem województwa małopolskiego, Renata Janik województwa świętokrzyskiego, a Stanisław Derehajło województwa podlaskiego. Działacze Porozumienia objęli również stanowiska w zarządach województw podkarpackiego i łódzkiego. W Sejmie mandat zwolniony przez posła z PiS objął Kamil Bortniczuk z Porozumienia.

2019 - 2020

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 przedstawiciele Porozumienia uzyskali mandat poselski tylko Adam Bielan jako jedyny przedstawiciel partii. W lipcu 2019 Krzysztof Ciecióra został II wicewojewodą łódzkim. W wyborach parlamentarnych w 2019 kandydaci Porozumienia startowali z list PiS. W wyniku wyborów partia zdobyła mandaty poselskie dla wielu działaczy, w tym Jadwigi Emilewicz, Jarosława Gowina, Wojciecha Maksymowicza i Jaceka Żalka. Porozumienie podpisało porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Chrześcijańskich Demokratów. W listopadzie 2019 Porozumienie podpisało porozumienie koalicyjne z PiS i Solidarną Polską, a przedstawiciele partii zostali członkami drugiego rządu Mateusza Morawieckiego.

W styczniu 2020 kolejni działacze Porozumienia objęli stanowiska II wicewojewodów. W wyborach prezydenckich w 2020 Porozumienie poparło urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę. W związku z pandemią COVID-19 partia zaproponowała zmianę Konstytucji RP, ale brak poparcia politycznego spowodował rezygnację Jarosława Gowina z funkcji rządowych. Jadwiga Emilewicz została nowym wicepremierem. 26 września 2020 Jadwiga Emilewicz zrezygnowała z członkostwa w partii. W październiku 2020 doszło do rekonstrukcji rządu, a Jarosław Gowin ponownie został wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii.

2021 - 2023

Na przełomie stycznia i lutego 2021 w Porozumieniu doszło do sporu wewnętrznego, który skutkował odwołaniem przewodniczącego sądu koleżeńskiego Sergiusza Kmiecika i zawieszeniem kilku działaczy. W lutym Adam Bielan został usunięty z partii, a Jarosław Gowin zawieszony. W marcu 2021 Waldemar Kotula został ogłoszony kandydatem partii w wyborach prezydenckich w Rzeszowie, ale zrezygnował. W kwietniu 2021 poseł Wojciech Maksymowicz opuścił klub parlamentarny PiS, a w sierpniu Porozumienie wystąpiło z koalicji rządzącej. W czerwcu 2021 Adam Bielan przystąpił do Partii Republikańskiej. W sierpniu 2021 Porozumienie nawiązało współpracę z Koalicją Polską. W grudniu 2022 Jarosław Gowin zrezygnował z funkcji prezesa, a jego miejsce zajął Magdalena Sroka. W lutym 2023 część członków opuściła partię w związku z planami połączenia z Agrounią. W marcu 2023 powstała tymczasowa partia o nazwie Ruch Społeczny. W maju 2023 zakończono współpracę z Agrounią.