Odnówmy Europę (Renew Europe) - RE

Informacje ogólne:

Nazwa:
Odnówmy Europę (Renew Europe)
Skrót:
RE
Ideologia polityczna:
liberalizm, centryzm
Telefon:
+32 2 284 21 11
E-mail:
reneweuropegroup@europarl.europa.eu
Kontakt / Adres:
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60 B-1047 Brussels
Eurodeputowani:
101
Data orzeczenia / założenia:
2019-06-20
Link do statutu / programu:
Udostępnij:

Opis:

Renew Europe (Renew) to liberalna, proeuropejska grupa polityczna Parlamentu Europejskiego założona na dziewiątą kadencję w 2019 roku. Grupa jest sukcesorem istniejącej w latach 2004-2019 grupy Sojuszu Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE). W Europejskim Komitecie Regionów Renew Europe jest grupą siostrzaną.

W maju 2019 roku Guy Verhofstadt, przewodniczący grupy ALDE, ogłosił, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego grupa ALDE planuje się rozwiązać i utworzyć nowe sojusze z listą wyborczą "Renaissance" francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Podczas i po wyborach europejskich grupa tymczasowo nazwała się "ALDE plus Renaissance plus USR PLUS".

Nowa grupa ogłosiła przyjęcie swojej nazwy 12 czerwca 2019 roku, po zawarciu sojuszu z partią francuskiego prezydenta En Marche!. En Marche chciała uniknąć słowa "liberalny" w nazwie, chociaż grupa nadal jest nazywana grupą liberalną poza Francją.

19 czerwca 2019 roku ogłoszono, że Dacian Cioloș, były premier Rumunii i komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi, został wybrany na pierwszego przewodniczącego grupy, pokonując Sophie in t Veld 64 głosami do 42 i stając się tym samym pierwszym Rumunem na czele grupy parlamentarnej w Parlamencie Europejskim. W październiku 2021 roku Cioloș zrezygnował, aby powrócić do polityki krajowej w Rumunii.

Z Polskich europosłów IX kadencji do partii Odnówmy Europę należy Róża Thun Und Hohenstein.