Paweł Kukiz, będący wówczas radnym sejmiku dolnośląskiego i zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych, postanowił wziąć udział w wyborach prezydenckich w 2015 roku, pod hasłami "zmiany systemu" i "przekazania państwa obywatelom z rąk partyjnych klanów". W pierwszej turze wyborów uzyskał nieco ponad 20% poparcia. Jego współpracownicy ogłosili plan utworzenia ruchu obywatelskiego wokół jego osoby, a Paweł Kukiz zapowiedział objazd po Polsce, aby spotkać się ze swoimi zwolennikami. Ważnym punktem dla niego było utrzymanie wiarygodności poprzez uniknięcie budowy tradycyjnej partii politycznej.
Podczas konwencji ruchu, która odbyła się pod koniec czerwca 2015 roku, Paweł Kukiz ogłosił, że głównym problemem Polski jest ustrój, krytykując tradycyjne programy wyborcze jako "jedno wielkie kłamstwo". Obiecał, że jego podejście będzie polegać na wskazywaniu problemów i sposobów ich rozwiązania.
W lipcu została oficjalnie zaprezentowana nazwa ruchu jako "Kukiz'15", a zarejestrowano komitet wyborczy wyborców pod tą nazwą. Ogłoszono, że każdy zainteresowany może ubiegać się o kandydaturę z listy komitetu w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Potencjalni kandydaci musieli wypełnić kwestionariusz, w którym mieli się wypowiedzieć m.in. na temat jednomandatowych okręgów wyborczych, służby zdrowia, reformy emerytalnej oraz repolonizacji banków.
Na przełomie września i października ogłoszono pakiet postulatów politycznych ruchu. Oprócz jednomandatowych okręgów wyborczych, opowiedziano się za wprowadzeniem systemu prezydenckiego oraz dorocznego, ogólnokrajowego referendum bez frekwencyjnego progu ważności. Wymieniono również inne postulaty, takie jak wybór sędziów najniższej instancji w wyborach powszechnych, deregulacja przepisów dotyczących działalności gospodarczej oraz zmniejszenie opodatkowania pracy.
Komitet Kukiz'15 wystawił swoje listy w wszystkich okręgach do Sejmu oraz w 9 z 100 okręgów do Senatu. Wśród kandydatów znaleźli się bezpartyjni oraz przedstawiciele różnych partii i ugrupowań, m.in. Ruchu Narodowego, Kongresu Nowej Prawicy, Demokracji Bezpośredniej, Partii Libertariańskiej, Prawicy Rzeczypospolitej, Polski Razem, Solidarnej Polski, Wspólnoty, Stronnictwa Pracy i Samoobrony.
W wyborach do Sejmu Kukiz'15 zdobył trzecie miejsce, uzyskując 8,81% głosów, co przekłada się na 42 mandaty poselskie. Nie zdobył natomiast żadnego mandatu do Senatu. W skład klubu poselskiego Kukiz'15 weszli m.in.: Paweł Kukiz, Piotr Liroy-Marzec, Kornel Morawiecki, Jacek Wilk oraz przedstawiciele Ruchu Narodowego. Paweł Kukiz został szefem klubu, a jego rzecznikiem został Jakub Kulesza.
Po wyborach doszło do różnych zmian i odłączeń w klubie poselskim Kukiz'15. W maju 2018 ruch wystartował w wyborach samorządowych we współpracy z Prawicą Rzeczypospolitej, zdobywając liczne mandaty w radach powiatów i gmin oraz wygrywając wybory na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. W ciągu czasu klub Kukiz'15 doświadczył zmian personalnych i odłączeń, zarówno wśród posłów, jak i liderów. Wielu z nich zakładało nowe ugrupowania lub dołączało do innych partii, co wpłynęło na dynamikę klubu i jego skład.
W maju 2019 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego ruch Kukiz'15 wystawił listy, na których znaleźli się m.in. działacze Prawicy Rzeczypospolitej, UPR, Paweł Tanajno z Demokracji Bezpośredniej oraz działaczka Ślonzoków Razem. Mimo współpracy międzynarodowej z innymi partiami, ruch Kukiz'15 nie osiągnął progu wyborczego, zajmując 5. miejsce.
W ciągu kolejnych miesięcy klub poselski Kukiz'15 opuściło kilku posłów, którzy przystąpili do innych ugrupowań, takich jak Prawo i Sprawiedliwość czy Konfederacja. Ruch Kukiz'15 nawiązał porozumienie z Polskim Stronnictwem Ludowym (PSL) w celu wspólnego startu w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Mimo współpracy z PSL, część działaczy opuściła ruch, tworząc własne koła poselskie. W wyniku wyborów parlamentarnych w 2019 roku, ruch Kukiz'15 uzyskał kilka mandatów poselskich, a Paweł Kukiz stał się przewodniczącym rady Koalicji Polskiej.
Pod koniec 2019 roku, stowarzyszenie Kukiz'15 zdecydowało się na przekształcenie w oficjalną partię polityczną. Wniosek o rejestrację partii został złożony w maju 2020 roku, a Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię jako K'15 w lipcu.W międzyczasie, niektórzy działacze Kukiz'15 dołączyli do innych partii, takich jak Solidarna Polska. W wyborach prezydenckich w 2020 roku, ruch poparł kandydata PSL. Partia K'15 nawiązała także porozumienie z partią rządzącą PiS w kwestii wsparcia niektórych ustaw w zamian za pomoc Kukiz'15 w głosowaniach sejmowych.
Jednak partia K'15 napotkała na problemy finansowe i nie złożyła sprawozdania finansowego za 2021 rok. W efekcie została wyrejestrowana przez sąd w styczniu 2023 roku. W tym samym roku, część działaczy zarejestrowała nową partię pod nazwą Kukiz15.